Конспекти уроків ЗЛ


Шкільний методичний кабінет
Комунальний заклад «Боківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Долинської районної ради»
















Конспект інтегрованого уроку
 із зарубіжної літератури та історії України  у 9 класі на тему:

«Джордж Ноел Гордон Байрон. Поема «Мазепа». Історична основа та романтична легенда»










Провели
вчитель зарубіжної літератури
Домантович Л.І.
та вчитель історії України
Прозапас Р.М.





                                                              
с. Бокове
2017р.
Зарубіжна література 9 клас. Бінарний урок
Тема. Джордж Ноель Гордон Байрон. Поема «Мазепа». Історична основа та романтична легенда
Мета: поглибити знання учнів з теорії літератури про романтизм; допомогти учням зрозуміти зміст поеми Дж. Байрона „Мазепа”, з’ясувати  ознаки історизму та романтизму у творі; розкрити риси романтичного героя  в образі Мазепи;  актуалізувати знання з історії України періоду «козаччини»; розвивати навички самостійної роботи, виразного читання, логічного мислення; виховувати зацікавленість до історичного минулого своєї країни, вміння працювати в групах.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, комп’ютерна презентація.
Тип уроку: інтегрований.
Теорія літератури: байронізм, байронічний герой.
Хід уроку (під супровід мультимедійної презентації)
І. Організація учнів до уроку
ІІ. АОЗ
1. Кросворд за біографією поета
- Місто, в якому народився Байрон (Лондон)
- Де провів дитинство? (Шотландія)
- який титул унаслідував поет? (лорд)
- як називали його італійці за значні досягнення в плаванні? Англієць-…(риба)
- в якому університеті здобув освіту? (Кембридж)
- який роман у віршах поет так і не закінчив? (Дож Жуан)
- де помер поет? (Греція)
- де похований? (Англія)
ІІІ. Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності
-          Дж. Гордон Байрон, як вам відомо, автор багатьох поем, та серед них є одна, яка нас, українців, цікавить найбільше. Це поема присвячена українському гетьману Мазепі.
Попри те, що Байрон любив подорожувати, він жодного разу не бував в Україні. Та історія нашого краю викликала в нього, як і в багатьох інших європейців,  неабияку зацікавленість.
-          Якою Байрон уявляв і зобразив Україну в своїй поемі «Мазепа»? Наскільки точно він передав історичну правду про Україну? Чому саме Мазепа став героєм його «української» поеми? Щоб з’ясувати ці питання, потрібно розглянути твір у трьох аспектах: художньому, історичному та географічному. Тож я запрошую вас на інтегрований урок світової літератури та історії України.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового навчального матеріалу
1.      Вступне слово вчителя літератури
-          Іван Мазепа, український гетьман… Чому саме йому присвятили свої твори найвідоміші митці ХІХ століття: поети Байрон і Віктор Гюго, художники Верне, Буланже, композитор Ліст та багато інших? Цікаво почути думку з цього приводу вчителя історії України.
2.      Повідомлення вчителя історії України
-          Я думаю, що європейським митцям Мазепа був цікавим перш за все своєю неоднозначністю  як державного діяча.
3.      Учитель світової літератури.
-          Дякуємо Вам, Романе Миколаєвичу, за цікаву, змістовну і повчальну розповідь. Я вважаю, що протирічна постать Мазепи-державного діяча дійсно викликала інтерес, проте все ж митців цікавив не стільки Мазепа-державний діяч, скільки Мазепа-легендарна романтична особа. З легендою про молодого Мазепу європейці могли познайомитися, прочитавши книгу «Історія Карла ХІІ» видатного французького просвітника Вольтера. В якій найбільше сторінок Вольтер присвячує гетьману України Івану Мазепі. Письменник коротко характеризує державну діяльність Мазепи та розповідає легенду про нього.
4.      Легенда про Мазепу
-          За легендою, молодий Мазепа, перебуваючи на службі у польського короля Яна Казимира, мав коханкою дружину визначного польського магната. Коли ошуканий чоловік дізнався про це, наказав своїй службі зловити винуватця, прив'язати його голого до дикого коня і пустити степом, що аж із Польщі помчав із ним в Україну, де Мазепу знайшла дівчина, що згодом стала його дружиною. Висока освіченість та такі особистісні риси, як мужність і сила волі, допомогли Мазепі піднятися на саму вершину українського суспільства і стати гетьманом.
5.      Учитель історії.
-          Звичайно, це лише легенда. Насправді, вочевидь, нічого подібного в житті Мазепи не відбувалося. Проте ця легенда здавалася дуже романтичною. Тому, мабуть, образ Мазепи зустрічається у багатьох мистецьких творах.
6.      Виразне читання поеми. Евристична бесіда
·         Який настрій, емоції викликала у вас поема?
·         За яких обставин читачі вперше знайомляться з Мазепою?
·         Яким було кохання Мазепи? Це були справжні почуття?( «Не знаю - я б життя віддав, Щоб перед небом і землею Я міг назвать її моєю...»)
·         Як ви гадаєте, він розумів, як це небезпечно кохати дружину грізного старого воєводи? Чому не відмовився від своїх почуттів? Про що це свідчить?
·         Прочитайте, як покарав граф-воєвода юного коханця своєї дружини. (ІХ розділ).
·         Як ви гадаєте, чому саме таку кару обрав розлючений граф? (Це було жорстоке покарання. Мазепа мав пройти через суворі випробування та великі страждання. На нього чекала страшна  смерть від голоду, спраги, його могли розтерзати хижі звірі тощо ).
7.      Текстуальне дослідження розділи ХІ –ХХ
-          Як відомо, Байрон ніколи не був в Україні, проте в своєму творі він описує наш край. Цікаво, настільки англієць міг достовірно зобразити далеку, незнайому йому країну? Пропоную уважно прочитати розділи, в яких описується шалений біг коня з прив’язаним Мазепою землями України, та  прокоментувати опис цього шляху з історичної та географічної точок зору.
8.      Історичне дослідження тексту твору
-          Прочитайте уривок (Х розділ до слів « І зелень довго не росте»). 
-          Байрон починає опис шляху Мазепи Україною з переліку «Міста, і села, і поля...», а трішки нижче відзначає: «А на шляху ні міст, ні сіл». Як це пояснити? То чи були на його шляху міста і села? (Міста і села були зруйновані турками).
«За рік проходило сюди
Турецьке військо... Всюди, де
Ступали спагів тих копита,
Там кров'ю вся земля полита,
І зелень довго не росте».
Байрон був точним: турки, дійсно, жорстоко вибивали поляків із Поділля, щоб перетворити його на турецьку провінцію («Там кров'ю вся земля полита…»)
9.      Робота в парах
-          Віднайти та пояснити символи у поемі.
10. Порівняння «титанів»
V. Підсумок уроку
1. Узагальнююча бесіда
- Ми супроводжували героя Байрона Мазепу у часі, історичному та літературному просторах. Скориставшись своїми знаннями  з історії, ми провели невеличкі дослідження того, наскільки вірно зобразив англійський поет Україну.
- Результати проведених текстуальних досліджень свідчать про те, що Байрон багато в чому достовірно зобразив природу України, але в деяких випадках припустився неточностей.
- Звичайно, можна було б зробити висновок, що уявлення про природу та історію України у Байрона були дещо поверхневими, що не дало йому бути точним  у зображенні України. Але такий висновок не можна вважати вірним.
- Байрон – митець, а не історик або науковець. Він зобразив нашу країну у відповідності зі своїм романтичним світобаченням та задумом поеми.
2. Складання сенкану
3. Оцінювання
VІ. Домашнє завдання
-          Прочитати поему, визначити її композицію, описати кохання Мазепи.



Зарубіжна література 7 клас УРОК 7
Тема. Розвиток мовлення. «Садко». Втілення людських чеснот в образах героїв билин. Елементи фольклору
Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст билини; навчити розрізняти реальність та вигадку, визначати символічність та алегоричність образів; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання билин, аналізу, характеристики героїв, висловлення власних вражень та думок; виховна: сприяти формуванню почуття пошани до духовних надбань народу, до мистецтва, естетичні смаки.
Обладнання: збірка билин, ілюстрації до них, зразки старовинних струнних інструментів, фрагменти фільму.
Тип уроку: урок застосування знань та вмінь.                  
Хід уроку
I.         ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.        МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Звернення вчителя до учнів
— Садко, герой руських билин, не лише знаменитий музикант, а й завзятий мандрівник. Пригадайте, кого з казкових героїв він нагадує? Так, Синдбада-мореплавця. Як і Синдбад, Садко плаває по морях та океанах, вдало торгує товарами не лише з дружніми сусідами, а й з ворожими. У цьому ще й його комерційний талант. А він ще й архітектор, художник, різнобічно обдарована людина з творчою уявою, гарним естетичним смаком. Про це поміркуємо на уроці.
III.      ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.         Переказ змісту билини, виразне читання, коментування найяскравіших епізодів, висловлювання своїх думок та вражень
2.         Змалювання маршруту подорожей Садко Орієнтовна відповідь
Новгород — Волхов — Ладозьке озеро — Нева-ріка — синє море (Балтійське) — Золота Орда.
IV.       ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
1. Складання паспорту-характеристики Садко
Вік       Юнак, потім молодий чоловік
Місце народження та проживання   Новгород
 Рід занять      Грав на гуслах на бенкетах, розважав гостей
Сімейний стан           Спочатку неодружений, потім одружився
Професії, якими володів       Музикант, архітектор, купець, мореплавець
Пригоди, які траплялися       Розбагатів за допомогою морського царя, яком сподобалася його гра, став успішним купцем, побував у мандрах, вирвався з полону морської царя
Риси характеру          Чесний, сміливий, добрий, завзятий, кмітлиЛ талановитий у музиці та інших видах мистенш вірний своїй вірі
 2. Виконання завдання пошуково-дослідницького характеру
          Знайдіть у тексті билини описи, прочитайте, визначте їхню роль у творі.
V.        ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
          Спираючись на визначення та ознаки билини, доведіть, що «Садко» - билина.
VI.       ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст билини «Садко», уміти аналізувати її, висловлювати свої думки та враження.
VII.     ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
          Продовжте речення.
«Музика, мистецтво для мене — це...»




Зарубіжна література 7 клас УРОК 6
Тема. Позаклосне читання. «Садко». Тема мистецтва і відкриття світу в билині 
Мета: навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст билини; навчити розрізняти реальність та вигадку, визначати символічність та алегоричність образів; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення, навички виразного читання билин, коментування, висловлення власних вражень та думок; виховна: сприяти фор-муванню почуття пошани до духовних надбань народу, до мистецтва, естетичні смаки.
Обладнання: збірка билин, ілюстрації до них, зразки старовинних струнних інструментів, фрагменти фільму.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.                      
Хід уроку
I.         ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.        АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
          Назвіть ознаки билини, розкажіть про цикли билин.
          Складіть паспорт-характеристику Іллі Муромця.            

Ім'я      Ілля Муромець
Вік       33 роки
Місце народження     Село Карачаєво біля Мурома
Рід занять       Захищає вітчизну від ворогів
Вчинки           Звільнив Чернігів від ворогів, намостив мости через річку, переміг Солов'я-розбійника
Риси характеру          Мужній, сміливий, відвалений, справедливий, кмітли¬вий, патріот
Ставлення до нього   Народ, князь і навіть вороги поважали
Найпоширеніші художні засоби, за допомогою яких змальовується образ героя          Постійні епітети, гіперболи, повтори, детальні описи, порівняння, зменшувально-пестливі слова
III.      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
1. Звернення вчителя до учнів
— Згадаймо давньогрецького героя міфів Орфея. Його чарівний спів та гра зворушили навіть невблаганне серце володаря підземного царства. У Давній Русі теж дуже цінували талановитих співаків, музикантів і всіх митців та майстрів. Тому великою популярністю користувалися билини про гусляра Садко, із якими ми познайомимося на сьогоднішньому уроці.
IV.       СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.         Виразне читання билини «Садко», опрацювання рубрик підручника
2.         Відповіді на запитання підручника, виконання завдань (вибірково), обговорення, висловлення своїх думок і вражень
3.         Складання сюжетного ланцюжка билини «Садко» 
Садко розважав гостей на бенкетах —> якось перестали його кликати — сумував на березі озера Ільмень, граючи на гуслях —> гра сподобалася морському царю і той вирішив допомогти музикантові -> Садко запросили на учту -похвалялися, хто чим міг —> Садко сказав, що йому хвалитися нічи:: того, що в озері є риба із золотими пірцями —> купці та юнак побилися клад —> коли з Ільменя витягли три риби із золотими пірцями, Садков: щ кілька крамниць із товарами, і він став багатим —> торгівля йшла успш Садко так розбагатів, що вирішив закупити всі товари в Новгороді — : : й погані —> став закупляти, потім передумав і заплатив тридцять три тій 7 кладу —> спорядив кораблі і поїхав по світу, багато де побував -> море, щ му вони пливли, раптом розгнівалося, розбушувалося —> Садко зрозу:: морський цар вимагає данини —» йому відправили золото, срібло, але не вщухала — треба було людської жертви —» кидають жеребки, і випаді кові — він пише заповіт і кидається в море —> опиняється у морського і розважає його та гостей на бенкетах —> море в цей час бушує, гинуть корас з'явився старий чарівник — святий Микола Можайський, який пораді рвати струни й розібрати гуслі —> Садко так і зробив     тоді морський щ пропонував одружитися —> юнак, за порадою старця, обрав красуню Ч-: й формально одружився з нею —> це дало йому змогу повернутися дод дружини й жити далі щасливо.
V.        ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
          Назвіть факти, які свідчать не лише про майстерність Садка як музикант, а й про його доброту, порядність, вдячність, жагу до відкриття світу. (Відписав своє добро на церкву та всім близьким і товаришам; побудував церкву Миколи Можайського, не зрадив дружину; не став розоряти Новгород,  а вирушив у нові місця, багато подорожував.)
VI.       ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, переказувати, аналізувати билину «Садко»
VII.     ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
          Продовжте речення.
«Билина "Садко" відрізняється від попередньої тим, що …





Зарубіжна література 11 клас УРОК № 3
Тема. ТРАДИЦІЇ РЕАЛІЗМУ XIX ст. ТА ЇХНЯ ВЗАЄМОДІЯ З НОВИМИ ЛІТЕРАТУРНИМИ ТЕЧІЯМИ НА ПОЧАТКУ XX ст. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ОЛЕКСАНДРА КУПРІНА. КУПРІН ТА УКРАЇНА. РОМАНТИЧНЕ КОХАННЯ — ОДНА З ПРОВІДНИХ ТЕМ ТВОРЧОСТІ ПИСЬМЕННИКА
Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про реалізм та його вплив на літературу; знання про життя та творчість О. Купріна; читацьку активність); ключові уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, світогляд).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Обладнання: портрет О. Купріна, видання його творів, таблиця «3X8».
Воно живе і править на землі — Із всіх чудес єдине чудо.
Ю. Огнев
Хід уроку
I.         ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.        АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Експрес-опитування
          Які літературні течії панували в літературі першої половини XX ст.?
          Назвіть характерні риси реалізму як напряму в літературі.
          Якою була основна тематика художніх творів початку XX ст.?
III.      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
1.         Робота з епіграфом до уроку
          Поясніть, як ви розумієте рядки Ю. Огнева.
2.         Слово вчителя
        «Кохання, яке буває раз на тисячу років...» Саме таке кохання оспівував у своїй творчості Олександр Іванович Купрін — відомий російський письменник, на сторінках книг якого оживають герої та лиходії — від рядових до генералів. І все це — на тлі нев'янучого оптимізму та пронизливої любові до життя, яку дарує своїм читачам письменник. «Одне із найвизначніших... і найсумніших оповідань про любов»,— так 1911 р. писав про «Гранатовий браслет» К. Г. Паустовський. Саме з цим твором ми познайомимося сьогодні.
IV.       РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя
        Олександр Іванович Купрін — відомий російський письменник, автор роману, новел, оповідань, нарисів. Продовжуючи гуманістичні традиції російської прози XIX ст., його творчість виявила глибокі суперечності свідомості людини початку XX ст., прагнення віднайти духовний ідеал і неможливість це зробити в реальному житті. Прозу Купріна, силу його дару цінували Толстой, Чехов, Короленко і Горький. Останній зауважував, що Купрін — талант яскравий, здоровий і переживе свій час. І дійсно, спадщина Купріна продовжує
жити, а його «Поєдинок», «Гранатовий браслет», «Лістригони», «Ізумруд» «Гамбрінус», «Олеся» і сьогодні хвилюють читачів.
2. Огляд життя письменника
Повідомлення за індивідуальними домашніми завданнями
3.         Читання оповідання «Гранатовий браслет»
V.        ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1.         Колективне ґронування за темою «О. Купрін»
2.         Усне словесне малювання «Яким я уявляю Олександра Купріна»
VI.       ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.         Прочитати «Гранатовий браслет» О. Купріна, схарактеризувати ключові образи, підготувати запитання для однокласників за змістом твору.





Тема. ПЧ.Огляд життя Пауля Целана (Анчеля). Зв’язки поета з Україною. Модерністське зображення трагедії Голокосту в поезії «Фуга смерті»
Мета: оглянути основні віхи життя і творчості Пауля Целана (Анчеля), його зв'язок з Україною; вчити дітей застосовувати елементи аналізу; поповнювати словниковий запас старшокласників; розвивати аналітичне та критичне мислення, навички зв’язного мовлення; виховувати чітку громадянську позицію, гуманістичний світогляд.
Обладнання: медіа засоби, відео фрагменти.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Теорія літератури: Голокост, фуга, верлібр.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку
ІІ. АОЗ
1.      Бесіда за оповіданням «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
-          Від імені кого написано оповідання?
-          Чому головний герой оповідання безіменний?
-          Чому автор розповідає про солдата-юнака, який щойно закінчив гімназію?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація НД
1.      Перегляд відео фрагменту про Голокост
2.      Бесіда
-          Які події висвітлено у відео? Для чого це вивчати нам, українцям?
-          Залишимо це питання відкритим і спробуємо дати на нього відповідь в кінці уроку.
IV. Вивчення ННМ
1.      Огляд життя і творчості Пауля Целана
2.      Словникова робота
Голокост – загибель значної частини єврейського населення Європи упродовж 1933-1945рр. У роки війни нацисти створили 22 табори смерті. Один із найстрашніших – Освенцім.
Фуга – поліфонічний музичний твір, у якому тема, почергово варіюється у всіх голосах.
3.      Виразне читання твору «Фуга смерті»
-          Як ви вважаєте, чому вірш названо саме так?
-          Яким є загальний настрій вірша?
4.      Самостійне читання мовчки
-          Про що б ви хотіли поговорити?
-          Що цікавого ви помітили у побудові тексту?
-          Так, у вірші відсутні рима і розділові знаки – цей вид вірша називається верлібр.
-          Маргарита – улюблений жіночий образ німецької л-ри, символ краси, жіночності, кохання.
-          Сула міф – символ єврейської жінки, краси, культури.
5.      Психологічний аналіз вірша за залами.
-          А зараз ми перейдемо з вами до аналізу вірша. Але попрацюємо не так як завжди. Розділимося на 2 зали: зал звуків і кольорів. Отож, вашим завданням буде виписати які кольори і звуки присутні в цьому вірші.
( за наявності часу: зал запахів, зал предметів-образів)
V. ПУ    1. УБ
- Як ви вважаєте, які життєві обставини вплинули на творчий розвиток Анчеля?
- Яким ви уявляєте Пауля Целана як людину?
VI. Повідомлення ДЗ    Виразно читати «ФС», проаналізувати за одним із залів.
VII. Оцінювання

Немає коментарів:

Дописати коментар